Въпросът за заплатата за издръжка остава едно от най-неотложните предизвикателства в сферата на труда, затова е необходимо и правителствата да бъдат насърчавани и постепенно да преминават от минималната работна заплата (МРЗ) към заплатата за издръжка с оглед измерване на нейната адекватност.
Това каза пред БНР Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ.
„Колкото стойността на МРЗ се доближава до заплатата за издръжка, а тенденцията е такава и се препоръчва от Международната организация на труда (МОТ) минималната работна заплата да следва заплатата за издръжка, тогава можем да кажем, че имаме един достоен труд, достойно заплащане и можем да кажем, че ще се ограничи равнището на бедността и неравнопоставеността в заплащането на труда“, обясни тя.
Към настоящия момент минималната работна заплата представлява 49,7% от заплатата за издръжка, очакванията са през 2027 г. тя да бъде около 80%.
Иванова подчерта, че КНСБ призовава правителството да поеме ангажимент, за да се сформира междуведомствена комисия, която да започне работа по методологията, следвайки принципите на МОТ, за изчисляване на национална заплата за издръжка: „В тази комисия трябва да участват и социалните партньори, и експерти от академичната общност, и НСИ“.
Цялото интервю може да чуете ТУК