Минималната заплата не трябва да се облага

Главният икономист на КНСБ и директор на ИССИО – Любослав Костов пред „Телеграф“ за предложенията на КНСБ при определяне на МРЗ, издръжката на живот, вижданията на КНСБ за бюджет 2025 и редица други въпроси.

„Мисля, че е време да пипнем данъчната система като цяло. Защото приходите налагат определен тип поведение в разходната част. Да не говорим, че всички развити държави в Западна Европа имат различни системи на данъчно облагане. Нашата система е същата като в Руската федерация. Там също има плосък данък от около 10%. Та, ако искаме да има по-добро преразпределение на плодовете на икономическия прогрес през фиска, трябва да освобождаваме хората с ниски и средни доходи, които потребяват и движат растежа. И да облагаме онези, които държат парите си статични. Знаете, като получавате 10 000 лева заплата, е логично част от нея да спестявате, а не да харчите. Искаме да се въведе облагаем минимум, а ако не може – да се вдигнат данъчните облекчения за деца, защото се доказа, че мярката работи. Искаме корпоративният данък да се вдигне на 15%, защото е най-ниският заедно с този в Унгария и в цяла Европа.“ каза Костов.

„Ние винаги сме били с еднакъв подход към всички сектори. На първо място трябва хоризонтална политика по доходите в бюджет 2025, което означава около 10% нарастване на разходите за персонал. В числа това означава около 1,8 млрд. лв. А как се разпределят – има си специфики за всеки сектор. Знаете, че в средното образование има ангажимент за 125% от средната заплата, във висшето образование също има поети ангажименти, има и други особености. Всичко това трябва да се вземе предвид.“ каза още Любослав Костов

Повече подробности може да видите ТУК