Главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) – Любослав Костов гостува в предаването „Лице в лице“ по БТВ
430 хил. души получават официално минимална заплата в България. Днес правителството реши през 2025 г. тя да е 1077 лева, с което се повишава малко над 15%. Това беше и искането на синдикатите.
Минималната работна заплата се вдига по формула, приета от 48-ото Народно събрание, гласувана с пълно мнозинство, припомни в предаването „Лице в лице“ Костов. Бизнесът обаче смята, че тя е сбъркана.
„Това е стъпка в правилната посока, тя няма да реши проблемите на работещите, но поне няма да създаде нови. Не си спомням бизнес организациите да са подкрепяли какъвто и да е ръст на минимална заплата, винаги казват, че ще фалират, а накрая като видите данните за корпоративния данък в бюджета, ще видите, че те са всяка година с 20-30% отгоре‘‘, каза Костов.
По думите на Костов повишаването влияе положително върху растежа и заетостта, като посочи, че 4.2% безработица е ниво, срещано много рядко в историята.
Според него положителният ефект от повишението, освен от икономическа, е и от морална гледна точка– намалява неравенствата, стимулира хората да потребяват, от това и оборотите на фирмите се завъртат.
„Тази година е първата, в която можем да говорим за реален ръст в това, което можем да си купим, спрямо миналата година. Номинално всяка година получавате повече пари, но и хлябът поскъпва“, каза Костов по повод увеличените доходи и намаляващата инфлация.
Костов подчерта, че в България минималната заплата се е вдигнала с 43% от 2021 г. досега. В други страни обаче дори с повече – Черна гора – 60%, Албания – 63%, Сърбия – 50%, Турция – 64%, Румъния – 59%
Съотношението минимална към средна заплата в България е 38%, а в Германия – 54%.
По думите му все още има висок дял на недекларирана заетост. В по-малките населени места пък работодателите се уговарят какви заплати да дават и хората или приемат, или мигрират.
Вследствие на това 4-те най-големи града в България формират 60% от БВП.
Цялото интервю може да гледате във видеото ТУК
Кадри: bTV