„За сам човек е необходим нетен месечен доход за издръжка от 1521 лева на месец. Това означава, че брутният доход трябва да е 1960 лева“. Това обясни в „Здравей, България” по Нова телевизия заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ Виолета Иванова.

По думите ѝ впечатление от приключилото тримесечно изследване на издръжката на живот на КНСБ прави значителният ѝръст от 3,2% в сравнение с предходното тримесечие. Според нея, ако през миналата година се е наблюдавал един по-занижен темп на нарастване в диапазон от 1,4 до 1,7 на сто – то през тази се забелязва 4,6-процентно увеличение на необходимите средства за издръжка на живота на годишна база. Иванова обясни, че това се дължи на скока в цените на природния газ и електроенергията.

Поскъпнали са и 20-те жизненоважни продукта от потребителската кошница. „Прави впечатление, че цената на хляба е нараснала със 17%, което се дължи най-вече на възстановяване на ставката на ДДС“, подчерта тя.

Иванова направи и сравнение на цените в други страни от ЕС. „В България  при някои от продуктите има водеща цена – при ориза, при краставиците. Направили сме сравнение с 6 държави от еврообщността. При нас тези продукти са по-скъпи“, заяви заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ и допълни, че една от причините за това е липсата на добри контролни органи, които да следят необоснованото нарастване на цените, както и прилагането на спекула при ценообразуването. „За това се говори от месеци, в тази посока се подготвя и законопроект, но липсата на мерки води до ето това“, подчерта Иванова.

От думите ѝ стана ясно още, че у нас с МРЗ малката потребителска кошница с 20 стоки може да бъде обезпечена 9 пъти, за сравнение в Румъния – 16,8 пъти. „За сравненение с миналата година у нас с една МРЗ е можело да купим продуктите в потребителската кошница 8,2 пъти, а в Румъния от 5,2 пъти се качват на 16,8 пъти. Това означава, че покупателната им стойност нараства, а МРЗ расте и то значително“, обясни тя. Заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ заяви също, че сред приоритетите на конфедерацията остава това да се търси начин за дофинансиране на заплатите в публичния сектор, при тези сектори, при които не е постигнат ръст на заплатите от поне 10 на сто в Бюджет 2025.

„От една страна имаме приближаване на цените до европейски нива, от друга – все по-бавен напредък на доходите“, допълни Иванова.

Цялото интервю може да гледате ТУК

Кадри: Nova