На 2 юли 2024 г. в Брюксел се състоя Заключителната конференция на проекта MESMER+ с повече от 50 участници. Резултатите от изследването, проведено в 9 държави, бяха представени от партньорите по проекта и беше обсъдена политиката на социалната икономика с участието на Европейската комисия, Европейската конфедерация на профсъюзите и други заинтересовани страни.
Проектът MESMER+ имаше за цел да картографира и актуализира връзките между света на социалната икономика и света на социалния диалог.
Социалната икономика в България включва 90 регистрирани социални предприятия, кооперации, взаимоспомагателни дружества, сдружения с нестопанска цел, читалища и фондации, които дават приоритет на социалните цели пред максимизирането на печалбата и допринасят за социалното сближаване, заетостта и икономическата стабилност. Социалната икономика е изправена пред няколко предизвикателства, които налагат по-голяма видимост и представителство чрез националната система за индустриални отношения, като:
- Недостатъчно участие на организациите на социалната икономика в процеса на създаване на приложими политики и форумите за социален диалог. Това означава, че техните специфични потребности и принос не се вземат предвид адекватно при формулирането на трудовото законодателство, икономическите политики и мерките за социална защита.
- Социалната икономика играе решаваща роля за справяне със социалните предизвикателства, създаване на работни места и насърчаване на приобщаващ растеж в много европейски страни като Италия, Испания, Германия, Франция, Белгия и др. Повишаването на нейната видимост може да открои нейния принос към националната икономика и да насърчи поддържащи политики и възможности за финансиране.
- Социалната икономика е в съответствие с Целите за устойчиво развитие на ООН, особено в области като намаляване на неравенствата, насърчаване на устойчив икономически растеж и осигуряване на достоен труд за всички. Изтъкването на нейната роля може да помогне на родината ни да изпълни международните си ангажименти. България е на 41-во място в света от 193-те държави членки на Организацията на обединените нации (ООН) по устойчиво развитие, според деветото издание на Доклада за устойчиво развитие, публикуван от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие (SDSN), като ниско класирани са равнопоставеността и образованието.
Социалната икономика в България, съгласно Кодекса на труда, се представлява от национално представителните организации на работодателите и работниците и служителите, отговарящи на определени критерии, доказвани на всеки 2 години от Министерството на труда и социалната политика.
Към министъра на труда и социалната политика е създадена междуведомствена работна група, която включва работодатели, синдикати, граждански сектор, академична общност, държавни органи и предприятия от социалната и солидарната икономика. Членовете участват в обсъждания на конкретни казуси в различни формати – работни групи, конференции, семинари, проекти. Може би не е назряла необходимостта от по-активно участие в социалния диалог и на настоящия етап няма пречка те да бъдат представлявани от социалните партньори. Основните теми подлежат на обсъждане в двустранни и тристранни комисии и консултативни органи.
Планът за действие на социалната икономика 2022 – 2023 г. е приет с Протокол № 23 на Министерския съвет от 1 юни 2022 г. и изменен с Протокол № 20 на Министерския съвет от 3 май 2023 г. с решение за отлагане на две от дейностите, финансирани със средства от Европейския социален фонд + по Програмата за развитие на човешките ресурси 2021-2027 г. и включването им в следващия двугодишен План за действие за социална икономика 2024-2025 г.
Измененията и допълненията в документа могат да спомогнат за създаване на среда за: обмен на информация и добри практики, предложения за решения, мерки, политики в областта на социалната икономика на ниво ЕС, както и за насърчаване участието на други държави членки.
Над 100 социални предприятия ще могат да получат до 90 000 лв., за да развият дейността си и да станат по-видими на пазара. Средствата са осигурени по проект „Развитие на социалната икономика” /2023-2026/, съфинансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. С финансовия ресурс социалните предприятия ще могат да обучават своите служители и да модернизират производството си.
Основната цел на проекта на стойност 27 млн. лв. е развитие на регионален подход към политиката на социална и солидарна икономика и създаване на 6 регионални фокус точки в градовете Пловдив, Ловеч, Варна, Бургас, Благоевград и Габрово, с цел за модернизиране на предприятията от социалната и солидарна икономика и подкрепа на регионалната конкурентоспособност. Акцентът е върху трансформацията на субектите на социалната и солидарна икономика в контекста на двойния (зелен и дигитален) преход, както и провеждането на специфични обучения в дигитални умения за техните работници. В същото време проектът предвижда насърчаване на създаването на мрежи и провеждане на обучителни дейности, инициативи и партньорства за включване на социалните предприемачи в социалния и граждански диалог с държавните институции, местните власти и местните общности.
Регионалните центрове на социалната и солидарна икономика ще имат важна роля в осигуряване на техническа, логистична и комуникационна подкрепа за изграждане на мрежи от социални предприятия за производство и дистрибуция на продукти. Тяхната дейност ще включва участие в изложения, борси, форуми, събития и конференции, свързани с развитието на социалната и солидарна икономика в България.
Последните развития илюстрират активизиране на дейностите към инициативи за подкрепа на социалната икономика чрез създаване на мрежа от регионални фокус точки, паралелни с регистъра и платформата на предприятията от социалната и солидарна икономика.
Юлия Симеонова,
Зам.председател на УС на ИССИО
Проектът е подкрепен от ЕС, пълна информация за проекта може да видите ТУК: https://www.diesis.coop/mesmerplus/
Национален доклад по проекта, достъпен ТУК
Сравнителен доклад изготвен от екип от ИССИО, достъпен ТУК