Основен проблем за българските работодатели е да задържат чуждите работници. Това изтъкна Атанаска Тодорова, главен експерт, пазар на труда , миграция и мобилност в Институт за социални и синдикални изследвания и обучения при КНСБ, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Повече от 40% от гражданите на трети страни напускат България през първите три месеца“, съобщи тя. По думите ѝ Дирекция „Миграция“ на Министерство на вътрешните работи получава сигнали от Хърватия, Полша и Германия, че граждани от трети държави с разрешителни за работа в България, при изискване те да се само за работа в нашата страна, са „установени, че са някъде в техните предприятия“.

Атанаска Тодорова обърна внимание, че проблемът с намирането на български работници и служители е актуален за работодателите у нас. „Ако не могат да привлекат българи, по същия начин ще бъде и с чуждестранните работници“, е мнението на експерта.

Оказва се, че голяма част от онези, които влизат в България с разрешително за работа, не остават толкова дълго, колкото иска българският работодател. Повечето от чуждестранните работници напускат страната през първата година и отиват да работят в друга държава-членка на Европейския съюз.

По думите на Тодорова в работодателите има разочарование от привличането на чуждестранни работници, тъй като често те не отговарят на изискванията за позицията и трябва да бъдат допълнително обучавани. „Езиковият проблем също е голяма бариера, което често води до грешки в трудовите процеси“, коментира Тодорова.

В България в момента съществуват деветнадесет режима, чрез които могат да бъдат привлечени граждани на трети държави, като най-големите са единното разрешение за пребиваване и работа, което е от една до три години; на следващо място е сезонната заетост, която не е с разрешение, с регистрация за работа до 90 дни и е насочена към два сектора – туризъм и селско стопанство.

Тодорова съобщи, че за миналата година има около 7800 разрешителни за регистриране за сезонни работници, докато само за първите пет месеца на тази година те са 10400. Тя напомни, че българските работодатели се надяваха да привлекат квалифициране специалисти в IT сектора чрез „Синя карта“, но през годините броят им не достига дори 900, като най-много разрешителни е имало през 2022 година – за 930 човека.

Според нея на пазара на труда липсват кадрите, които българските работодатели търсят като квалификация и опитност. В същото време те не могат да предложат заплащането, което повечето работници искат.

Атанаска Тодорова посочи и в кои сектори има най-голям недостиг на работещи. Тя открои дефицит на кадри в строителния сектор и здравеопазването, а на следващо място постави промишлеността и  образованието.

Съветът ѝ, като решение за тези сектори, е да се инвестира в работната сила чрез подобряване на условията на труд, повишаване на заплащането, и развитие на квалификацията на работещите.

Цялото интервю може да видите ТУК

Кадри: BloombergTV Bulgaria