Линията на бедност би трябвало да бъде около 782 лева, като използваме индекса на цените от малката потребителска кошница, докато Социалното министерство определя размера на линията по методиката, която е спрямо общата инфлация. 80% от това, което потребяват социално бедните, са стоки именно от първа необходимост, от малката потребителска кошница.

Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, като подчерта, че от синдиката алармират от години, че е сгрешен подходът на изчисляване на този праг:

Методологически не е издържан подходът, по който се определя линията на бедност и затова ние не сме подкрепили ръста на линията нито веднъж. И това са били наши последователни позиции и становища. Многократно сме излагали тази теза пред депутати, пред комисии, пред Националния съвет за тристранно сътрудничество. … Не е нормално да определяш линия на бедност за 2026 година, като стъпваш на данни за инфлацията от 2023 г. Трябва базисната година да е максимално близка до текущата, тъй като линията на бедност е основен индикатор, по който се определят всички социални плащания от Министерството на социалната политика“.

По думите му размерът на линията на бедност е много малък и не съответства на реалностите.

Линията на бедност за 2026 г. да бъде 764 лв., предвижда Проект на постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане в портала Strategy.bg. За настоящата година нейният размер е 638 лв. Линията на бедност е монетарен показател, който се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на мерки за социална защита, чийто размер се определя ежегодно, се посочва в проекта на постановление. Предложената стойност от 764 лв. съответства на линията на бедност от изследването „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)”, като националната линия на бедност нараства с 19,7% (126 лв.) спрямо размера ѝ от предходната година и разширява обхвата на социалните помощи. 

Цялото интервю може да чуете тук.