Има издадено постановление, обнародвано в „Държавен вестник“, и от 1 януари 2025 г. минималната работна заплата ще е 1077 лева.

Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към конфедерацията.

„Всичко извън това е разговор за 2026 г. Ние всъщност тепърва сядаме на масата и всяка организация ще си дава предложенията за това как трябва да изглежда механизмът за МРЗ, съобразно чл. 5, ал. 2 от Директивата за адекватни минимални работни заплати, която в крайна сметка имаме задължение да транспонираме. Ние имаме едни неща като приоритет – като заплатата за издръжка и индикатори, които измерват адекватността на МРЗ, а от бизнеса настояват да се вкарат по-пазарни индикатори като производителност на труда, ръст на брутната добавена стойност. Това предстои да го говорим в рамките на работната група“, обясни Костов.

Той припомни, че до момента КНСБ е провела поне 3-4 срещи с Министерството на финансите и допълни: „Да се върне ставката на ДДС на 20% за ресторантите и за хляба беше наше предложение. Да се приложи регламентът и да се облагат свръхпечалбите на банките – също наше предложение. Това, което излиза от финансите, е по-скоро микс, меню от приходни мерки, с които да се запълни дефицитът в рамките на 3%, за да влезем в Еврозоната“.

По думите му основната позиция на КНСБ е да се намерят толкова пари, че „хем да влезем в 3% дефицит, хем да има 10% ръст на разходите за персонал, което в настоящия фонд означава около 1,5 до 1,8 млрд. лева, за да може да расте заплатата в обществения сектор така, както расте в частния“.

„Справката показва, че това тримесечие в частния сектор средната заплата е нараснала с 14%, а в обществения с между 10 и 11%. За догодина това нещо трябва да се запази, тъй като и растежът в момента е с няколко процентни пункта повече от този, който беше планиран. 1,8 бяхме планирали за третото тримесечие, сега сме на 2,2 процента по данни на НСИ“, каза още Костов. От думите му стана ясно още, че през първата година, в която се прилага механизмът за МРЗ като 50% от средната заплата за страната, работещите на минимални месечни възнаграждения са намалели с около 5000 души.

Според Любослав Костов по отношение на пенсиите трябва да се търсят в дългосрочен план собствени приходи на НОИ, които да намалят приноса на държавния бюджет.

Цялото интервю може да чуете ТУК