Интелигентният подход към индустриалните отношения с посрещане на новите технологични предизвикателства в света на труда (VS/2019/0081|

Проектът i-Rel. Smarter industrial relations to address new technological challenges in the world of work(Интелигентният подход към индустриалните отношения за посрещане на новите технологични предизвикателства в света на труда)(VS/2019/0081) е осъществен в периода 01. 03. 2019 – 28. 02. 2022 година и е с основен изпълнител Фондация „Марко Биаджи”, Университет в Модена и Реджио Емилия,Италия. В проекта участват организации от няколко страни, членки на ЕС, в т. ч. : ИССИ на КНСБ- София,България, Университет в Орхус, Дания, Университет в Тарту, Естония, Университет „Георг Август”, Гьотинген, Германия, Институт за икономически и социални изследвания към Регион Емилия Романя, Общата италианска конфедерация на труда(CGIL), Болоня,Италия, Университет в Болоня, Италия, Университет „Алдо Моро”, Бари, Италия, Университет в Лодз, Полша, Конфедерация на работническите съвети (МОZ), Будапеща, Унгария.
Целта на проекта и изследване на връзките между индустриалните отношения и дигитализацията и по- нататъшното интелигентно развитие наиндустриалните отношения в контекста на дигиталните промени. Проектът включва изследователска работа по следните основни теми:

  • Общ преглед на индустриалните отношения и на връзките между тяхното развитие и дигитализацията в отделните страни;
  • Прегед на национални документи за дигитализацията- политики, промени в нормативните документи ,документи на социалните партньори и др. ;
  • Изследване на работата чрез дигитални платформи по страни и ролята на индустриалните отношения;
  • Изследване на работата от разстояние и мобилната работа с информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в отделните страни и ролята на индустриалните отношения;
  • Изследване на степента на навлизане на автоматизацията и дигитализацията на труда, „интелигентния труд” и Индустрия 4,0 впроизводството и ролята на индустриалните отношения.

В рамките на проекта са проведени четири международни кръгли маси, посветени на четирите отделни теми на проекта, с представяне на резултатите от изследванията в отделните страни, като повечето от тях са проведени он-лайн. През 2021 година са проведени и няколко национални семинара и кръгли маси с международно участие- в България, Германия,Унгария и др. Националният семинар за България е проведен през месец ноември 2021 година и на него е представен проектът, както и основните резултати от изследването за България. На 24 февруари 2022 година е проведена и заключителна международна конференция, в хибриден вариант- присъствено и он-лайн, с домакинство в Лодз, Полша. На конференцията са прдставени националните изследвания и сравнителното изследване.
Като резултати от проекта са изготвени национални доклади за всички страни, подготвен е и международен доклад, както и он- лайн публикация на английски език,,която съдържа основната част от международния доклад и националните доклади.В рамките на българската част на проекта е подготвена и публикация на националния доклад на български език.

Пълния доклад по проекта може да видите тук

Национален доклад: tialo

Международен доклад: DIGITAL EMPLOYMENT_INDUSTRIAL RELATIONS-1

 

Умения

,

Публикувано на

01.03.2019