Успяват ли доходите да компенсират поскъпването на храните?
Росица Макелова и Добрин Иванов коментираха последните изчисления на КНСБ за издръжката на живот у нас
Издръжката на живот в България продължава да расте – необходимият доход се увеличава с 3,2% на тримесечна база и 4,6% на годишна база, показват изчисленията на КНСБ.
Нужният нетен месечен доход за издръжка на живота за един работещ, който живее сам, е 1521 лв. 2738 лв. са нужни на тричленно семейство – двама работещи възрастни и дете до 14 г.
1,57 милиона от наетите получават осигурителен доход под заплатата за издръжка за един работещ.
Има скок в цените на редица хранителни и нехранителни продукти – успяват ли доходите да компенсират поскъпването, защо сивият сектор продължава е предпочитан за много работещи и защо работодателите не са съгласни с изчисленията на синдикатите? Дебат по темата в студиото на „Директно“ с Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ и изпълнителния директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
„Работим по методология, която е разработена от двама икономисти на Международната организация на труда, но това, което е като наше искане, за да престанат атаки от бизнеса и от други среди, е да подходим към национален модел на заплата за издръжка – такъв, който да бъде одобрен от синдикати, бизнес и държава“, уточни Макелова пред Bulgaria ON AIR.
По думите на Иванов издръжката на живот е теоретична концепция, която е различна от издръжката, която трябва да осигури достоен живот.
„Издръжката на живот има предвид теорията – средствата, които са необходими на едно лице, за да може да оцелява физически, т.е. това е минимумът. Това, което КНСБ изчислява, са средства, които са необходими за достоен стандарт на живот на средностатистическо българско лице. Средната пенсия в България е под 1000 лв. Методологията не е ясна“, анализира той.
Гледайте целия разговор във видеото ТУК
Кадри: Bulgaria ON AIR