На 20 ноември 2024 г. се проведе експертна дискусия относно Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС, организирана от политическата група на „Прогресивен Алианс на Социалистите и Демократите“ (S&D Group) в Европейския Парламент. Сред участниците в събитието са Ираче Гарсия Перес- президент на S&D Group, Габи Бишоф- вицепрезидент на групата S&D, Николас Шмит- Европейски комисар по заетостта и социалните права, Ивайло Калфин- изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound), Оливер Рьопке- председател на Европейския икономически и социален комитет, Естер Линч- генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите, Торстен Мюлер- главен изследовател в Европейския синдикален институт (ETUI).
Основен акцент на дискусията беше текущото състояние по транспониране на Директивата и предприетите мерки от държавите- членки за изработване на механизъм за определяне на минималната заплата и за гарантиране на по- високи нива на обхват на колективното договаряне. От страна на ЕКП категорично беше отхвърлено твърдението, че Директивата не е юридически издържана и може да бъде отменена. Това следва да даде нов стимул и амбиция на цялото синдикално движение в ЕС да продължи преговорите за прилагане на Директивата и да бъдат постигнати адекватни нива на минималните работни заплати. Адекватност, за която и Директорът на ИССИО непрекъснато реферира от 2022 г. насам: адекватност, измерена през покриване на средствата за издръжка на живота. Трансформирането на минималната заплата в Заплата за издръжка ще продължи да бъде основно искане на КНСБ и на Директора на ИССИО в процеса на транспониране на Директивата. Нека напомним, че вече на международно ниво има приета трипартитно одобрена дефиниция на „Заплата за издръжка“ от Международната организация на труда. Изчислението на тази стойност в България може да предопредели темпа на изменение на минималната заплата: когато минималната заплата не покрива разходите за живот, то тя следва да нараства с изпреварващ инфлацията темп (т.е. да има реален растеж на покупателната й способност) и все повече да се доближава до Заплата за издръжка. ИССИО ще продължи да представя всяко тримесечие своите изчисления за Заплата за издръжка и ще продължи да насочва институционалния дебат към признаване на Заплата за издръжка като необходимия референт за измерване адекватността на минималната заплата. Възприемането на национална дефиниция на термина и неговото регулярно измерване от Националния статистически институт е повече от необходимо в контекста на предстоящото транспониране на Директивата в България. Нека не забравяме, че Директивата реферира в своя чл. 5 към „издръжката на живота“ като стойност, която следва да отчита покупателната способност на минималната заплата.
Дискусията се предаваше на живо и можеше да бъде проследена (безплатно, без регистрация) от всеки заинтересован слушател на следния линк: https://www.socialistsanddemocrats.eu/events/sd-group-workshop-social-progress-action-fair-minimum-wages-workers-europe