„Депутатите решиха да възстановят ставката на ДДС за брашното и хляба на 20%, така както беше преди всички кризи, които ни се случиха. Намалените ставки бяха въведени с идеята да се подпомогнат тези сектори. Само че подпомагане се прави през разходите, а не през приходите. Защото те са ежегодни, а разходите касаят еднократен характер.“

Това заяви в студиото на bTV главният икономист на КНСБ и директор на ИССИО –  Любослав Костов.

„В пари възстановяването на ставката означава – сумарно за хляба, брашното и ресторантите – 500 милиона лева допълнителни приходи в държавния бюджет, в момент, в който ние търсим как да свием дефицита – 18 млрд. лева е дупката, 3% трябва да е дефицитът. Въпреки това в Бюджетна комисия точката за бюджета отпадна от дневния ред. Депутатите просто отказаха да обсъждат тези неща, което за нас е странно, тъй като срокът за внасянето на бюджета беше 31 октомври. Ние вече сме закъснели с два месеца и продължаваме да закъсняваме“, каза още Костов.

Той напомни, че вече се случвало бюджетната година да не съвпада с календарната. „Свикнахме това да е нещо нормално, а то не е. Някой трябва да обясни на хората как, ако продължаваме с Бюджет 2024, те ще си получат увеличението на заплатите, което вече им беше обещано. Да обясни как ще бъдат увеличени заплатите на учители, за което има консенсус, как ще има хоризонтална политика по доходите от 10% в държавния сектор, така както вдигат заплатите в частния“, допълни той и подчерта, че някой трябва да обезпечи всички тези разходи. „Ако Бюджет 2025 бъде приет в съкратени срокове, а това отнема между 4 и 6 седмици обикновено, със задна дата би могло всички да си получат увеличенията на възнагражденията„.

Костов бе катергоричен, че за синдидикатите е било шок решението на депутатите точката за бюджета да отпадне от дневния ред. „Работили сме в диалог и консенсус, да – този бюджет има предизвикателства, не е лесен, но на масата трябва да се сложи нещо. Поздравления за Министерство на финансите, че избутаха цялата процедура“, обясни главният икономист на КНСБ. Той припомни, че от страна на КНСБ винаги е имало желание за конструктивен диалог, дадени са предложения и анализи от над 30 страници относно приходите и как да се направят съответните разходи за адекватна политика по доходите. „Хората искат ръст на реалната покупателна способност, нас това ни интересува. Виждате какво се случва в първата седмица от новата година – 21 стоки от малката потребителска кошница поскъпват с между 8 и 12%, а бизнесът вече си калкулира поскъпването на тока, газта и очакваните 20% ДДС в крайната цена. Ако някой реши да свали ДДС след две седмици, каква е гаранцията, че бизнесът ще свали цените – няма да го направи естествено“, каза още директорът на ИССИО и бе категоричен, че това на свой ред означава единствено, че е нужна политика по доходите възможно най-бързо.

Той допълни, че проектът за Бюджет 2025 бе внесен късно и времето за приемането му до края на 2024 г. не бе достатъчно и обясни: „Няма нищо сигурно, нека някой да излезе да обясни на хората защо няма да си получат увеличенията за заплатите. Пари има, ние нямаме законово основание да ги харчим. Депутатите миналата година приеха един куп закони, надробиха една голяма каша, хвърлиха я на МФ да я обезпечава финансово и сега в 2025-а същите тези депутати вместо да поправят счупеното, отказват въобще да го дебатират. Може би никой не иска да поеме отговорност, но в крайна сметка трябва да си казваме нещата с истинските им имена“.

Костов посочи, че изходът то ситуацията е извънредна бюджетна комисия, да започне обсъждане на бюджета, както и в съкратени процедури (със съответните предложения) до края на февруари и в началото на март той да бъде приет.

Целия разговор може да гледате тук.

Кадри: bTV