Проект “Информационни дейности за командироване на работници в строителния сектор”
Post-meet – Information actions for posting in the construction sector/ Post-meet (Project 101140103 – Post-meet)
Финансиране на проекта: European Social Fund + (ESF)
Времева рамка на проекта: 24 месеца (март 2024- февруари 2026 г.)
Партньори по проекта (пълноправни, с финансиране): 14
Асоциирани партньори: 3
Общо покрити държави: 8
11 Юли, 2024 г.
POST-MEET PROJECT 2-РО ОН-ЛАЙН ЗАСЕДАНИЕ НА УПРАВИТЕЛНИЯ КОМИТЕТ
Водещият партньор по проекта- CNCE – организира второ заседание на управителния комитет с членове на партньорските организации. В рамките на комитета беше обсъдена организацията и ефектите от първия проектен присъствен семинар, организиран от SOKA-BAU в Германия. SOKA-BAU (националният секторен фонд за строителните работници, работещи в Германия) изрази удовлетвореност от организацията на семинара, състоял се на 3 юли 2024 г. Събитието се отличава с участието, наред с други партньорски организации, на държавния секретар от германското министерство на труда и социалните въпроси. Обсъдени са текущите практики на публичните институции в Германия в областта на командироването и възможните подобрения в тях. Събитието на SOKA-BAU успя да привлече повече от 40 участници. Управителният комитет обсъди още възможните дати и локации за следващите присъствени семинари в периода 2024- 2026 г. Партньорите потвърдиха още готовността си за представяне в срок до края на август на националните си доклади относно приложимите условия на труд за командированите работници в страната. Управителният комитет утвърди и датата и местоположението на първото публично събитие за разпространение на резултатите от националните доклади: 13 ноември, Брюксел, Белгия.
13 ноември, 2024 г.
Първо информационно събитие по проект #PostMeet
26 ноември, 2024 г.
Изработена бе брошура по проекта Post-Meet
Представяне на проекта
Post-meet (Информационни действия за командироване в строителния сектор) ще насърчи осведомеността относно правилата за командироване, приложими в строителния сектор в следните страни: Австрия, България, Германия, Италия, Полша, Словения, Белгия и Испания. В рамките на проекта се предвижда изготвяне на ръководства на различни езици, информиращи за условията, приложими в обхванатите страни в случай на командироване в строителния сектор. Информацията ще бъде разпространена чрез каналите за комуникация на партньорите и чрез 10 присъствени и 10 онлайн семинара.
Включените секторни фондове от Италия (CNCE), Австрия (BUAK) и Германия (SOKA-BAU) ще предвиждат създаване на многоезични цифрови формуляри за искане на освобождаване от регистрация в случай на командироване от чужбина, а CNCE ще създаде цифров многоезичен формуляр за регистрация на командированите работници в италиански фондове. Това значително ще опрости взаимоотношенията на изпращащите предприятия със секторните фондове на приемащите страни. Освен това ще бъдат разработени ad hoc информационни инструменти на различни езици, съобразени с текущите трудности по информирането на чуждестранни командировани работници. В рамките на проекта ще се създадат: гласови записи на английски език относно включването в италианския секторен строителен фонд; видео, представящо на различни езици функционирането на немската схема за платен отпуск за строителни работници; инфографики, обясняващи изискванията и мерките за задължително обучение по БЗР в Италия и Испания; чатботове, подкрепящи компании, участващи в командироване от България и Словения; информационни листове за правата на командированите работници от България. Проектът цели разработване на информационен масив за правата на трудещите се при командироване в чужбина (командировани работници специфично от строителния сектор).
Партньори по проекта
- Координаторът, CNCE, е координиращият орган на италианските секторни фондове, управляващи плащания за отпуск, тринадесет месеца и други обезщетения за строителни работници (т.нар. Casse Edili/Edilcasse).
- SOKA-BAU и BUAK са националните секторни фондове за строителни работници, работещи в Германия и Австрия. Всички те са създадени от социални партньори на паритарна основа и следователно са в най-добра позиция да информират работниците и компаниите за техните права и задължения, когато извършват дейност в чужбина.
- FLC Asturias и Formedil, институти за професионално обучение, от социалните партньори в Испания и Италия, са отправна точка за строителния сектор по темата за безопасността и здравето при работа (БЗР). Като национален орган, Formedil управлява 121 центъра за професионално обучение в цяла Италия. FLC Asturias и Formedil изпълняват, координират и съветват осигуряването на задължително обучение по БЗР за всички работници, които ще бъдат ангажирани на строителни обекти и за специфични дейности или професии. Те ще работят паралелно, за да внедрят инфографики, които да се разпространяват на тяхната територия, като правят информацията за рисковете и изискванията за БЗР лесна за разбиране за командированите работници и техните работодатели.
- AEIP е включен като партньор, отговарящ за популяризирането на дейностите по проекта и резултатите в предишни проекти за командироване, ръководени от CNCE. Те действат като мост с други институции, които не участват в партньорството, както и с техните свързани социални партньори, както и с институциите на ЕС, като развиват солидни познания и публика по темата и следователно са в най-добра позиция за разпространение на резултатите .
- Други партньори са главно организации на работодатели (OOZ Kamnik, OOZ Nova Gorica, BCC, CAC Asprocon) или синдикати (Budowlani и FCIW-Podkrepa), заинтересовани от разпространението на информация за условията, приложими в случай на командироване на своите членове. В това отношение социалните партньори са предимно от изпращащите страни, където информационните действия са по-необходими.
- Партньорството се допълва от изследователските центрове ИССИО и FGB. Първият, свързан със синдиката на КНСБ, ще подпомага изследователската и популярзизиращата дейност, насочена към България, и ще разработва информационни инструменти от интерес за българските синдикати. FGB ще подкрепи управлението на проекти и осигуряването на качеството, като осигури дългогодишния си опит в изследванията и управлението на проекти в областта на условията на труд, индустриалните отношения и командироването на работници.
- Изпълнението на действието се подкрепя от EFBWW (Европейска федерация на работниците от строителството и дървообработващата индустрия), FIEC (Европейска федерация на строителите) и Федерация на независимите строителни синдикати- КНСБ (асоциирани партньори). Те ще вземат участие в избрани събития и семинари по проекта и ще подкрепят разпространението на събитията и резултатите от проекта.
Процес на включване на ИССИО и ФНСС към проекта
Проект Post- Meet е одобрен през декември 2023 г. и официално стартира през март 2024 г. Поканата за участие в проекта към ИССИО е получена директно от водещата организация CNCE (италианският секторен фонд за отпускане на обезщетения на работниците в строителния сектор). За изпълнението на проектните задачи ИССИО привлече и Федерация на независимите строителни синдикати (ФНСС) към КНСБ като асоцииран партньор. ФНСС ще подпомага ИССИО във връзка с предвидените по проекта дейности: а) организиране на присъствен семинар; б) участие в он-лайн семинар; в) изготвяне на брошури за командироването и разпространение на информация относно проекта и на изготвени информационни материали за командироване сред българските работници в строителния сектор. Отделно ИССИО ще разработи и наръчник (он-лайн и принтиран вариант) за командироването в България на лица от строителния сектор.